Wyróżniamy trzy gatunki aloesu: terapeutyczne, toksyczne lub neutralne. Najpopularniejszą odmianą aloesu jest Aloe Vera, który posiada właściwości lecznicze. Składa się z liści grubych, mięsistych, o mieczowatym kształcie. Na brzegach liści wyrastają delikatne w dotyku kolce. Po przekrojeniu liścia w poprzek widoczna jest sącząca się z kanalików żółta ciecz – aloina i galaretowaty miąższ, bogaty m. in. w witaminy (A, C, E, z grupy B), sole mineralne (potas, wapń, molibden, magnez, miedź, fosfor, siarkę, cynk), kwasy organiczne (m.in. cynamonowy, bursztynowy), wielocukry, glikoproteidy oraz stymulatory biogenne. Miąższ aloesu wykazuje właściwości bakteriobójcze, regenerujące, przeciwzapalne oraz pobudzające układ odpornościowy.
Cenne substancje zawarte w aloesie wnikają głęboko w skórę, odżywiają ją i pielęgnują, łagodzą stany zapalne, rozszerzają naczynia krwionośne, przyspieszają odnowę skóry na poziomie tkanek oraz działają detoksykacyjnie. Aloes regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza podrażnienia skóry i wykazuje działanie tonizujące (przywraca skórze równowagę kwasowo-zasadową, czyli naturalne pH).
Dodatkowo aloes ma właściwości antyoksydacyjne, odmładzające oraz przeciwstarzeniowe. Regeneruje uszkodzone komórki i uelastycznia skórę. Pomaga w produkcji kolagenu i elastyny, czyli naturalnych składników naskórka, które utrzymują go w dobrej kondycji.
Aloes zawiera dużą ilość związków bioaktywnych m.in:
- nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy, stearynowy i linolenowy,
- flawonoidy, które są substancjami naturalnie występującymi w roślinach i mają silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne,
- polisacharydy są głównym składnikiem substancji żelu aloesowego. To naturalne polimery cukrów prostych. Związki te obecne są w skórze człowieka,
- glikoproteiny zwane inaczej lektynami to połączenia białek z węglowodanami,
- sapominy posiadające działanie odkażające i ściągające,
- enzymy – katalaza, lipaza i amylaza oraz karboksypeptydaza, której zadaniem jest hamowanie przepuszczalności błon komórkowych.
Działanie na skórę i włosy:
- podnosi poziom kolagenu i elastyny w skórze,
- działa przeciwświądowo,
- działa grzybobójczo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie,
- łagodzi objawy chorób skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, alergia czy zmiany trądzikowe,
- nawilża, jest naturalnym humektantem,
- łagodzi zmiany skórne,
- wspomaga dotlenianie komórek skóry.
Naturalne produkty wegańskie zakupisz na naszej stronie – trichosystem.pl