*Pielęgnacja skóry głowy to niezwykle ważny aspekt dbania o urodę. Kondycja skalpu ma decydujący wpływ na to, jak się prezentuje fruzura, która jest ważnym elementem naszego wizerunku. Niewłaściwe postępowanie ze skalpem prowadzi do łupieżu, przetłuszczania a także wypadania włosów.*
Wrażliwa i sucha skóra głowy
Suchy i wrażliwy skalp wymaga ciągłego nawilżania, łagodzenia podrażnień oraz ograniczenia do minimum kontaktu skóry z agresywnymi środkami chemicznymi. Warto rozpatrzyć stosowanie barwników roślinnych takich jak henna czy indygo. Produkty do wrażliwej skóry posiadają wszelkie składniki nawilżające takie jak oleje oraz łagodzące wyciągi roślinne np. z aloesu, pantenol, alantoina. W łagodzeniu dolegliwości związanych z wrażliwą skórą głowy pomóc może olejowanie, czyli nakładanie na skórę głowy łagodnego oleju (np. kokosowego) około 30 minut przed myciem włosów.
Skóra przetłuszczająca się
U osób ze skórą przetłuszczającą problem stanowi zbyt intensywna produkcja sebum, które sprawia, że włosy są przyklapnięte i tłuste. Jak zniwelować przetłuszczanie się włosów?
- używaj zarówno łagodnych jak i mocniejszych szamponów, najlepiej na zmianę
- unikaj wysokich temperatur podczas mycia i suszenia włosów
- rzadziej wykonuj masaż skóry głowy
- maseczki oraz odżywki z substancjami nawilżającymi nakładaj na długość włosów, tak aby skalp nie miał z nimi styczności
- stosuj kosmetyki, które zawierają glinki, algi, zioła
Łupież
W przypadku łupieżu podstawowym elementem pielęgnacji jest leczniczy szampon z apteki. W zależności od intensywności łupieżu powinien on być używany codziennie lub co kilka dni na przemian z łagodniejszym szamponem. Jak walczyć z tą dolegliwością?
- myj często włosy, ponieważ łój sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów
- unikaj kontaktu skóry z odżywkami i maseczkami
- stosuj naturalne żele np. aloesowy
- stosuj olejki oraz wcierki wyprodukowane z myślą o tej dolegliwości
W przypadku chorób skórnych takich jak łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry, łupież oraz podrażnienie skóry często nawracają. W takim przypadku warto udać się do dermatologa lub trychologa, który zastosuje pielęgnację leczniczą.
Odpowiednie mycie skóry głowy i włosów
Włosy powinny być myte tak często jak tego potrzebują. Dla zdrowych włosów zaleca się mycie co kilka dni. Warto sprawdzić czy w składnie szamponu znajdują się silne detergenty takie jak SLS czy SLES – są to intensywnie oczyszczające i pianotwórcze substancje o właściwościach uczulających i drażniących. Częśte mycie szamponem z takim składem powoduje wysuszenie skóry głowy, świąd, łupież czy rumień. Warto wybierać łagodniejsze szampony bez dodatku silnych detergentów.
Masowanie skalpu i wcierki
- Krótki codzienny masaż poprawi ukrwienie i dotleni cebulki.
- Masować można szczotką , palcami lub specjalnym masażerem.
Szczotkowanie włosów
Należy pamiętać aby w czasie czesania nie szarpać włosów ponieważ ma to negatywny wpływ na ich kondycję. Szczotka, która ciągnie włosy wyrwie ich więcej niż powinno naturalnie wypaść ale też bardzo osłabi cebulki. Jeśli powstanie kołtun, trzeba przytrzymać włosy nad splotem, tak aby nie naciągać skóry głowy.
Stylizacja i fryzury
Przy fryzurach należy pamiętać aby były one luźne. Kucyk czy ciasny kok powoduje ściągnięcie oraz ból skóry głowy. Najzdrowszą dla skalpu fryzurą jest luźny warkocz. Dodatkowo należy chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi, którymi są warunki pogodowe. Zimą warto nosić czapkę, która zapobiegnie podrażnieniu skóry a latem osłaniac głowę przed działaniem promieni UVA i UVB.
Regularne oczyszczanie
Ważnym aspektem jest cykliczne oczyszczanie skalpu i włosów mocniejszym szamponem. Zabieg powinno sie stosować około 4-6 razy w miesiącu (wedle potrzeb). Służy on odświeżeniu skalpu oraz zmyciu resztek substancji z kosmetyków, których całkowicie nie rozpuszczają delikatne szampony. Dwa razy w miesiącu warto również zrobić głęboko oczyszczający peeling, który dokładnie oczyści skórę głowy. Peeling poprawia krążenie krwi, przez co stymuluje włosy do wzrostu.
Peeling, szampon, odżywkę oraz serum zakupisz na naszej stronie.